We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

KOSCIUSZKO JEDI [Bandcamp Edition]

by Rycerze Dzieciom

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

  PL:
  To specjalne wydanie singla na Bandcamp zawiera jeden BONUSOWY UTWÓR niedostępny nigdzie więcej (Gdyby Tadek Się Uchował). Jedynie na Bandcamp dostepne tez jest mini comix oraz 5 dodatkowych, pięknie uchwyconych, czarno białych zdjęć z sesji fotograficznej do okładki singla w miejscowości Witulin, o której opowiada 'Uśmiech Tadeusza'.


  ENG:
  This special, Bandcamp only edition of the single includes one BONUS TRACK (Gdyby Tadek Się Uchował), not available elsewhere as well as a mini comix + 5 additional, beautifully shot, black & white photos from the album cover photo session that took place in May 2020 in Witulin, Poland.
  ... more
  Purchasable with gift card

    $1 AUD  or more

   

 • Full Digital Discography

  Get all 11 Las Maquinas releases available on Bandcamp and save 35%.

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality downloads of SURVIVAL TACTICS [teaser], Daylesford Naturalis: During Covid Lockdown #4, MOBILE POSITIONS [Bandcamp Edition], KOSCIUSZKO JEDI [Bandcamp Edition], Nowy, The Ultimate PROMISE [15th Anniversary Edition], The Giver, Fragile Disco (EP), and 3 more. , and , .

  Purchasable with gift card

    $17.48 AUD or more (35% OFF)

   

1.
Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci poszukują domu Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci wracają do domów Jak się Tadziu masz? Jaka Twoja mina? Że na cały świat Znana Twa rodzina Słynna Twoja twarz Wielkie Twe działania Jak się Tadziu masz? Jak się Tadziu masz? Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci poszukują domu Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci wracają do domów Wychowałem się w Leśnej Podlaskiej na południowym Podlasiu W miejscowości obok – Witulinie – stoi pomnik, popiersie Tadeusza Kościuszki Choć jego życie osobiste było bardzo zagmatwane, rodzina i ludzkie losy nie były dla niego nigdy obojętne Sam pomnik w czasach PRL-u był tak zaniedbany, że nie było go widać z pobliskich chaszczów Jak już było można, mój dziadek wykarczował chaszcze i pobielił ten pomnik Nikt inny tego nie zrobił, chociaż w pobliżu była szkoła podstawowa Stanisława z domu Kościuszko była drugą żoną mojego pradziadka Choć nie ma między nami więzów krwi, Stasia była dla mnie prababcią Była osobą o niespotykanym dziś cieple, pogodzie ducha, kobietą uważną, spokojną i silną Jeśli tak jak to się mówi „duch osoby nieżyjącej pozostaje w rodzinie”, to w tym duchowym znaczeniu, miałem z Nim kontakt I tego ducha – ducha Tadeusza Kościuszki staraliśmy się zatrzymać w tej piosence Jak się Tadziu masz? Jaka Twoja mina? Że na cały świat Znana Twa rodzina Słynna Twoja twarz Wielkie Twe działania Jak się Tadziu masz? Jak się Tadziu masz? Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci poszukują domu Umarł Tadek i leży na desce Jakżem go potrzeba w naszej Polsce jeszcze Umarł Tadek, lecz tylko z pozoru Kościuszkowskie dzieci wracają do domów
2.
Kosciuszko’s story Ahead of times An old example Of how to live life Emancipation Of those in need Of slaves and peasants Victims of greed Kosciuszko’s story The brotherhood Of all the people The common good Exposing oppressors Around the world And spreading stories That should be told
3.
Gdyby Tadek się uchował sam by cokół wysprejował.

about

PL:
Singiel Kościuszko Jedi to wynik fascynacji Kościuszką jako kimś więcej niż jedynie wojskowym znanym ze szkolnych akademii. To próba docenienia jego wczesnego humanitaryzmu i brania w obronę tak Polskich chłopów jak i Amerykańskich niewolników.
Tytuł singla jak i elektroniczno-folkowe aranżacje obu utworów odnoszą się do uniwersalnych motywów, sugerując tymże ponadnarodowość oraz ponadczasowość ideałów Kościuszkowskich. Okładka singla przedstawia pomnik Kościuszki w miejscowości Witulin, o którym to jest też mowa w ‘Uśmiechu Tadeusza’.


ENG:
Rycerze Dzieciom (Knights For Children) is a hip/folk/punk project conceived in Poland in the late 90's and now run by members from two countries: Australia and Poland.

Kosciuszko is often portrayed through the prism of clichés and slogans focusing on militaristic associations. This single looks at him as a ‘friend of humanity’ and a true champion of freedom and equality for all. We can relate to a lot of what Kosciuszko stood for, which includes his desire to liberate the underprivileged and enslaved people or his opposition to the involvement of organised religion in the state’s or ordinary people’s affairs. What is equally sad and motivating though is that these issues are still relevant today in many places around the world. The contemporary relevance of Kosciuszko’s ideas made us want to write songs about him.

credits

released August 15, 2020

Produced by Martin K.
- 'Uśmiech Tadeusza' written by Kalinowska, Swiader, Koszolko
- 'Kosciuszko's Story' written by Koszolko
- 'Gdyby Tadek Się Uchował' written by Koszolko

Photography by Seweryn Gorak
Cover design by Martin K

license

all rights reserved

tags

about

Las Maquinas Newcastle, Australia

Las Maquinas releases music of collaborative projects of Martin K, the Polish-born, Australia-based music producer. He has credits on several critically acclaimed music releases, film soundtracks, remixes, video clips and documentaries as well as performances and screenings in international music and film festivals. Check out the web links below for blog, full discography, music videos and more. ... more

contact / help

Contact Las Maquinas

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account

Las Maquinas recommends:

If you like KOSCIUSZKO JEDI [Bandcamp Edition], you may also like: